• Bizi sosyal medyada da takip edin

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli Bölgemizi Ziyaret Etti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli 30 Mart günü İvedik Organize Sanayi Hizmet Binasında düzenlenen kahvaltılı toplantıda Teknopark Ankara’da yer alacak firma yetkilileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli 30 Mart günü İvedik Organize Sanayi Hizmet Binasında düzenlenen kahvaltılı toplantıda Teknopark Ankara’da yer alacak firma yetkilileriyle bir araya geldi. Yaklaşık 30 firma yetkilisinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda Bülent Gedikli firmaların yetenek ve kapasiteleri hakkında bilgi aldı.

Ocak ayında sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 2,6 arttığına dikkat çeken Gedikli,“Türkiye'de şu anda 311 OSB bulunuyor, 298'i tüzel kişiliklerini kazanmış durumda. Yaklaşık 1 milyon 665 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Hedefimiz 2,5 milyon istihdama ulaşmak" açıklamasında bulundu.

2023 hedeflerini gerçekleştirme konusunda sanayicilere büyük görevler düştüğünü söyleyen Gedikli, "Çünkü Türkiye sizin gibi sanayi üretimi yapan, elini taşın altına koyan müteşebbislerin sırtında yükselecek. Organize Sanayi Bölgeleri (OSB), Endüstri Bölgeleri (EB) ve Sanayi Siteleri (SS) uygulamalarını geliştirmek ve bu alanlardaki yatırımları artırmak için yatırımcılara sağlanan emlak vergisi muafiyetinin kapsamını genişletmeyi düşünüyoruz. OSB'lerde emlak vergisini ya kaldıracağız ya da makul seviyeye getireceğiz. Bunun gibi daha birçok reformu hayata geçireceğiz. OSB Türkiye'nin adeta marka haline getirdiği bir modeldir. Bu modeli kendi ülkesine uygulamak için Türkiye ile ortak çalışma yapmak isteyen birçok ülke mevcut" dedi.

Dünya ekonomisinin de bir buhran yaşadığını söyleyen Gedikli, "Pasta küçüldükçe faşizmin arttığını hem Avrupa hem de Amerika'da görüyoruz. Bazı söylemlerimizi bilinçli olarak itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. 2017'nin ikinci yarısında ekonomide ivme kazanacağız. Bunu farazi söylemiyoruz. Gelmek isteyen yabancı yatırımcılarla görüşüyoruz" diye konuştu.

Toplantının ardından İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin ve Teknopark Ankara Genel Müdürü Fatih Mutlu’nun eşliğinde firma yetkilileriyle beraber mayıs ayında faaliyete geçecek olan Teknopark Ankara yerleşkesini gezdi. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Gedikli, üretilebilir alanlara özellikle ilgi gösterdi. Savunma ve medikal sektörlerde faaliyet gösteren firmaların yoğunlukta olduğunu öğrenen Gedikli,“Teknopark Ankara’nın organize sanayi bölgesi içerisinde yer almasının hem sanayiyehemekonomiye önemli katkı sağlayacaktır”  dedi.

Liste